HISTORIA

„Zadbaj o swoje ciało. To jest jedyne miejsce, w którym mieszkasz” Jim Rohn

Fundacja Active Recovery powstała z inicjatywy Piotra Bursiewicza – rehabilitanta i trenera Kadry Narodowej Lekkiej Atletyki i Józefa Lisowskiego – trenera Kadry Narodowej Lekkiej Atletyki w 2018 r. Od początku, jej głównym celem było promowanie zdrowia, aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. Pierwsze działania były skierowanie w stronę sportu zawodowego, wsparcia i promocji polskich lekkoatletów, a także edukację prozdrowotną dzieci i młodzieży. Z czasem, wraz z chorobą onkologiczną jednego z założycieli – Piotra Bursiewicza, fundacja zaczęła się zajmować działaniami obejmującymi pomoc pacjentom onkologicznym w zakresie rehabilitacji, dietetyki oraz wsparcia psycho-fizycznego.

Od samego początku, Piotr potraktował białaczkę nie jako wyrok, ale wielkie wyzwanie. Żeby zająć myśli, zbudować w sobie pokłady energii, działania i wiary, postanowił na bieżąco tworzyć program, który miał pomóc nie tylko jemu, ale też innym pacjentom onkologicznym. Postanowił wykorzystać w tym celu całą swoją wiedzę i doświadczenie z obszaru sportu, rehabilitacji oraz psychologii. Był to fundament przyszłego programu wsparcia psycho-fizycznego dla osób dotkniętych chorobą nowotworową.

Ćwiczenia, które wykonywał przez cały okres leczenia (przed trafieniem do szpitala, na oddziale hematoonkologicznym, a także po powrocie do domu) skróciły proces terapii, zmniejszyły dolegliwości bólowe i pozwoliły na szybszy powrót do sprawności fizycznej. Program ten był kolejno udoskonalany w trakcie badań i projektów pilotażowych. Ukoronowaniem wspomnianych działań jest trwający obecnie program badawczy prowadzony na Oddziale klinicznym hematologii i transplantacji szpiku Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przy wsparciu Fundacji DKMS, Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu oraz Dolnośląskiej Szkoły Wyższej – Wydziały Psychologii.

Z czasem fundacja podjęła współpracę z innymi organizacjami, które mają zbliżone cele i misję, a mianowicie wspierać, pomagać, dawać nadzieję. Przed nami mnóstwo wspaniałych działań. Zapraszamy do współpracy!